Haber

Faturaların tamamen dijitale geçiş tarihi belli oldu!

Dünya dijitalleşmeye başlıyor.

Bu kapsamda çalışmalar devam etmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 535 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde e-fatura transferindeki süreçlere ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada yapılan değişikliklerle birlikte e-fatura kullanımı hemen hemen tüm kesimler için bir zorunluluk haline geldi.

E-fatura geçiş tarihi 1 Temmuz

2020 ve 2021 yıllarında 4 milyon TL, 2022 ve müteakip hesap dönemlerinde 3 milyon TL ve üzeri brüt satış geliri olan mükellefler zorunlu olarak e-faturaya geçiş yapacak.

2022 yılı veya müteakip hesap dönemleri için brüt satış hasılatı 500 bin TL ve üzeri olan e-ticaret faaliyetinde bulunan mükellefler, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-faturaya geçmiş olacak.

Brüt satış hasılatı fiyatına göre e-fatura ve e-arşiv fatura sistemine geçiş yapacak işletmeler için başlangıç ​​tarihi 1 Temmuz 2023 olarak belirlenirken, birebir e-defter uygulamasına geçiş tarihi belirlendi. şirketler 1 Ocak 2024 olarak belirlendi.

“En çok talep gören dijital dönüşüm ürünlerimizden biri”

Teknolojinin gelişmesi ve birçok şeyin dijitalleşmesi ile e-faturanın hem daha pratik hem de daha çevreci olduğunu belirten KolayBi’ CEO’su Gökhan Boyana, şu ifadeleri kullandı:

E-fatura her geçen gün yaygınlaşan bir hizmettir. En çok talep gören dijital dönüşüm çalışmalarımızdan biridir.

2022 yılı veya sonraki hesap dönemleri için brüt satış hasılatı 3 milyon ve üzeri olan mükellefler için e-faturaya geçiş için son tarih 1 Temmuz olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu