Haber

Veli Ağbaba: Yılın İlk Ayında Her Gün 393 Esnafımız İflas Ederek Ekmek Teknesini Kaybetti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bu yılın ilk iki ayında 23 bin 592 esnafın iflas ettiğini belirterek, “Türkiye’de Ocak ve Şubat aylarında iflas eden esnaf sayısı 23 bin 592 oldu. Esnafımız iflas etti ve esnafımız iflas etti. ekmek sepetlerini kaybettiler” dedi.

Veli Ağbaba, bugün yaptığı yazılı açıklamada, esnafın bu yılın ocak ve şubat aylarında iflas ettiğine dikkat çekti. Ağbaba dedi ki:

“Yılın ilk iki ayında 23 bin 592 esnaf iflas etti. Yılın ilk iki ayında Türkiye’de mesleğini ve sicilini bırakarak iflas eden esnaf sayısı 23 bin 592 oldu. Bu durumda 393 2019’un ilk iki ayında 23 bin 592 esnaf iflası, yılın ilk iki ayındaki iflaslardan fazla oldu.

“DEPREM BÖLGESİNDE İLK İKİ AYDA 2 bin 41 esnaf iflas etti”

Bu yılın ilk iki ayında deprem bölgelerinde toplam iflas sayısı en az 2 bin 14 olarak kaydedildi. Bu durumda bu yılın ilk iki ayında iflasların yüzde 11’i deprem bölgesinde meydana geldi. Adana’da 455, Adıyaman’da 149, Diyarbakır’da 188, Gaziantep’te 235, Hatay’da 257, Kahramanmaraş’ta 227, Kilis’te 24, Malatya’da 181, Osmaniye’de 97 ve Şanlıurfa’da 228. bu yılın ilk iki ayında iflas etti.

“İŞSİZLİK PARALARI MÜŞTERİLERİMİZE İŞ YERLERİNE DÖNENE KADAR BAĞLANMALIDIR”

6 ay borç erteleme, işyerini, konutunu ve ailesini kaybeden esnafımızın maalesef hiçbir derdine derman olmayacak. Esnafımızın tüm borçları silinmeli, esnafımıza iş yerlerine dönene kadar işsizlik ödeneği ödenmeli ve bu süreçte esnafımızın tüm fatura ve sigorta primleri Hazine tarafından karşılanmalıdır. Aksi takdirde Mart ayı itibari ile oda kayıtlarına kayıtlı olan esnaflarımız toplu olarak meslekten ayrılma ve sicil işlemlerini tamamlayacaklardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu